Úvod Zdravie a Štýl Detoxikácia organizmu

Detoxikácia organizmu

1167
0
ZDIEĽAŤ

Daný pojem je častokrát skloňovaný najmä pri zdravej výžive. Je to však len súčasť zdravej výživy? Nie. Detoxikácia organizmu by mala byť súčasťou životného štýlu každého z nás. Viacero názorov sa zhoduje na tom, že by sme ju mali absolvovať niekoľkokrát ročne. Najvhodnejšie je to po skončení každého ročného obdobia, prípadne aspoň na jar a jeseň. Na jar sa organizmus musí spamätať zo zimného obdobia, kedy telo dostávalo menej vitamínov, menej čerstvej zeleniny a ovocia a bolo zaplavené najmä mäsom, či tukmi. V jeseni sa zas zotavuje po lete, mnohých drinkoch, či alkoholických nápojoch a podobne.

Čo to ale presne je?

Už zo samotného názvu vyplýva, že sa to bude týkať niečoho toxického. V tomto prípade sa ale telo zbavuje toxínov, ktorými bolo zaplavené. Za toxíny sú považované kofeinové nápoje, samozrejme alkohol, cigarety, rôzne lieky, rafinovaný cukor, chemicky upravené potraviny, ktorým sa zrejme v dnešnej dobe vyhnúť nedá, taktiež chemicky upravovaná voda. Za jeden z významných toxínov je tiež považovaný stres.

Čo mi to prinesie?

Okrem toho, že vaše telo bude naozaj zdravšie a zlepší sa jeho imunitný systém, pocítite zmenu aj na vašej psychike. Budete pociťovať vitalitu, väčší elán do života, budete podávať lepší výkon a zlepší sa váš náhľad na svet.

Musím sa obmedzovať v strave?

Detoxikácia nie je totožná s diétou. I keď pri niektorých druhoch detoxikácie to tak spočiatku je. V podstate ale ide o pitie dostatočného množstva vody (malo by to byť približne 1,5 litra vody denne), a konzumáciu výhrade bio potravín. Či už bio ovocie, zelenina alebo mäsá bez pridaných chemikálií, neúdené ani tučné.

Aké druhy detoxikácie poznáme?

Detoxikácia môže byť krátkodobá ale aj dlhodobá. Krátkodobá sa vyznačuje najmä tým, že je drastickejšia, práve pre to, že trvá len niekoľko dní. V strave je potrebné sa obmedziť len na ovocie a zeleninu, a čistú neperlivú pitnú vodu. Pri tomto type detoxikácie sa neodporúča vykonávať náročnú fyzickú činnosť, preferovanejšie sú pokojnejšie činnosti, ktoré zbavia stresu a napätia. Na druhej strane je detoxikácia dlhodobá, ktorá sa vyznačuje najmä tým, že dosahuje dĺžku aj niekoľko týždňov, či mesiacov. Dôležité je dodržiavať pitný režim a vyhýbať sa alkoholickým nápojom. Jesť sa môže všetko, malo by to byť ale bio. Je potrebné sa tiež vyhýbať stresu, preto je dobré vykonávať aj šport, prípadne absolvovať maséže, meditácie.

Čo je teda podstatou?

V prvom rade je to dodržiavanie pitného režimu, a to najmä pitie neochutenej pitnej neperlivej vody. Taktiež je fajn vypiť pohár vody s citrónovou šťavou, prípadne bylinkové čaje alebo stopercentné  šťavy. Dôležité je telu v strave dodávať bielkoviny. Je tiež fajn vykonávať šport, aktívne pristupovať k životu, nepoddávať sa stresu i keď je to v dnešnej dobe náročnejšie. No a nezabúdať na jednu z dôležitých častí dňa – spánok. Toho treba mať dostatok, aspoň 8 hodín denne.