Úvod Uncategorized Čo robiť, aby vám vtáky nezničili úrodu?

Čo robiť, aby vám vtáky nezničili úrodu?

1365
0
ZDIEĽAŤ
Čo robiť, aby vám vtáky nezničili úrodu

Aj vy ste sa už bezmocne prizerali, ako kŕdeľ vtákov vyzobáva vaše čerešne, či iné ovocie? V priebehu pár chvíľ z bohatej úrody neostane ani bobuľka. Na vtákov, ktoré dokážu v záhrade narobiť obrovské škody, sa treba dobre pripraviť.

Vtáky neškodia len úrode…

Úroda ovocia alebo zeleniny však nie je to jediné, čo by vám vtáky mohli zničiť. Napríklad lastovičky poškodzujú fasády domov, na ktorých si stavajú svoje hniezda. Holuby zas okolie znečisťujú svojimi výkalmi a môžu byť prenášačmi chorôb. A v neposlednom rade sú tu spomínané spevavé vtáky, ktoré vyďobú prakticky všetko, čo im príde do cesty. Okrem ovocia a zeleniny si pochutia aj na okrasných rastlinách!

Aj keď sú spevavé operence považované za príjemné spestrenie záhrady, ľudia, ktorí s nimi majú negatívne skúsenosti, určite súhlasiť nebudú. Väčšie kŕdle vtákov môžu byť naozaj pohromou. Samozrejme, to neznamená, že by ste ich mali hubiť. Siahnite po humánnejších spôsoboch. Ak vám škodí myš, pomôže pasca na myši. S vtákmi to však také jednoduché nie je a dolapiť ich je prakticky nemožné. Preto by ste ich mali skôr odplašiť. Aké sú možnosti?

Ako odplašiť vtáky

  1. Spoľahnite sa na domáce zvieratá. Mačky a psy sú účinné plašiče vtákov. Najmä mačky sú ich prirodzení nepriatelia. A tak sa vtáky v priestoroch, ktoré obývajú mačky, zdržiavajú menej.
  2. Odplašte ich maketami dravcov. Použiť môžete rôzne plastové makety, ale aj sošky, či vyobrazenia väčších vtákov, ktoré umiestnite kdekoľvek v záhrade. Ak sa navyše budú hýbať, nechcené vtáctvo určite odplašia.
  3. Odrazy svetla. Vtákom vadia aj silné odlesky svetla. Tradičným spôsobom ich plašenia je zavesenie CD na konáre stromov.
  4. Zvukové plašiče. Na verejných priestranstvách sa často využívajú zvukové plašiče. Tie imitujú zvuky veľkých dravých vtákov, ktoré drobné vtáctvo plašia. Takýto zvukový plašič môžete vyskúšať napríklad vo svojom ovocnom sade, kde vás zvuk nebude obťažovať.
  5. Spoľahnite sa na ultrazvukový plašič vtákov. Ultrazvukový odpudzovač vtákov je zrejme najlepšie riešenie. Nemusíte totiž nič robiť. Všetku prácu urobí za vás! Stačí ho zapojiť do elektriny. Tento odpudzovač vtákov vydáva ultrazvukové signály, ktoré sú pre vtáky s veľmi citlivým sluchom nepríjemné. Navyše, odpudzovač mení frekvenciu a výkon, aby si vtáctvo na signály nezvyklo. Ultrazvukový plašič vtákov sa postará o to, aby sa vtáci v chránenom priestore nezdržiavali.

Aj vy máte vtáky radšej vtedy, ak sa držia čo najďalej od vašej úrody? Držte ich teda v bezpečnej vzdialenosti s pomocou účinných ultrazvukových odpudzovačov.