Úvod Uncategorized Čo je to mledzivo? Výživa, výhody a nevýhody

Čo je to mledzivo? Výživa, výhody a nevýhody

192
0
ZDIEĽAŤ
Kolostrum je prsná tekutina, ktorú produkujú ľudia, kravy a iné cicavce pred uvoľnením materského mlieka.

Kolostrum je prsná tekutina, ktorú produkujú ľudia, kravy a iné cicavce pred uvoľnením materského mlieka. Obsahuje vysoké hladiny protilátok, bielkoviny, ktoré bojujú proti infekciám a baktériám.

Mledzivo podporuje rast a zdravie dojčiat a novorodencov, ale výskumy ukazujú, že užívanie doplnkov hovädzieho mledziva môže podporovať imunitu, pomáhať v boji proti infekciám a zlepšovať zdravie čriev po celý život.

Kolostrum je teda mliečna tekutina, ktorú uvoľňujú cicavce, ktoré nedávno porodili.

Aj keď všetky cicavce produkujú mledzivo, doplnky sa zvyčajne vyrábajú z mledziva kráv. Tento doplnok je známy ako hovädzie kolostrum.

Hovädzie mledzivo je podobné ľudskému mledzivu – je bohaté na vitamíny, minerály, tuky, uhľohydráty, proteíny bojujúce proti chorobám, rastové hormóny a tráviace enzýmy.

Doplnky hovädzieho mledziva sú v posledných rokoch populárne, pretože môžu podporovať imunitu, bojovať proti infekciám a zlepšovať zdravie čriev.

Pre tieto doplnky sa kolostrum od kráv pasterizuje a suší sa do piluliek alebo na prášky, ktoré sa dajú zmiešať s tekutinami. Hovädzie kolostrum má zvyčajne svetlo žltú farbu a jemnú chuť a vôňu, ktorá pripomína cmar.

Vysoko výživné

Hovädzie kolostrum je mimoriadne výživné a obsahuje viac výživných látok ako bežné mlieko.

Je to najmä viac bielkovín, tukov, sacharidov, horčík, vitamínov skupiny B a vitamínov A, C a E ako kravské mlieko. Pokiaľ hľadáte kvalitné kolostrum, odporúčame eshop spoločnosti Carnomed.

Zatiaľ čo kolostrum je bohaté na makroživiny, vitamíny a minerály, jeho uvádzané prínosy pre zdravie sú väčšinou spojené so špecifickými proteínovými zlúčeninami, ktoré zahŕňajú:

Laktoferín. Laktoferín je bielkovina, ktorá sa podieľa na imunitnej reakcii vášho tela na infekcie, vrátane infekcií spôsobených baktériami a vírusmi.

Faktory rastu. Rastové faktory sú hormóny, ktoré stimulujú rast. Kolostrum má obzvlášť vysoký obsah dvoch hormónov na báze bielkovín, rastových faktorov podobných inzulínu 1 a 2 alebo IGF-1 a IGF-2.

Protilátky. Protilátky sú proteíny, tiež známe ako imunoglobulíny, ktoré váš imunitný systém používa na boj proti baktériám a vírusom. Hovädzie kolostrum je bohaté na protilátky IgA, IgG a IgM.

Pretože hovädzie mledzivo je nabité výživnými látkami, ktoré bojujú s chorobami a podporujú rast, môže byť schopné zvýšiť imunitu, liečiť infekcie a ponúkať ľuďom súvisiace výhody počas celého života.