Úvod Dom, byt a záhrada Chcete skrášliť a zútulniť vašu domácnosť? Vymaľujte si

Chcete skrášliť a zútulniť vašu domácnosť? Vymaľujte si

1470
0
ZDIEĽAŤ

Farby dokážu s našim bytom či s domom spraviť ozajstné zázraky. Vďaka nim sa v miestnosti cítime príjemne, pričom niektoré odtiene majú upokojujúce účinky, a to si ani nemusíme uvedomovať. Farebné steny sú teda v dnešnej dobe veľmi populárne. Trendom sú najmä sýtejšie farby, ktoré dodajú interiéru jedinečný vzhľad.

Vyberte si správnu farbu

Domáci „kutilovia“ si môžu farby namiešať v pohodlí domova vďaka tónovacím farbám. Trafiť správny odtieň môže byť v domácich podmienkach problematické, preto odporúčame nechať miešanie farieb na profesionálov v predajni farby laky. A ako vybrať vhodnú farbu do vášho bytu? Chodba je určená na prechod zvonku, či medzi jednotlivými izbami. Preto je dobré, aby boli tieto priestory prispôsobené nábytku či doplnkom, ktoré vám zdobia váš príbytok. Zvoľte teda béžovú, oranžovú alebo smotanovú, aby vaše doplnky vynikli. Obývačka je miestnosť, kde trávime asi najviac času. Mali by tu prevládať skôr chladnejšie odtiene, ktoré vás zbytočne nebudú rušiť. Ideálna je v tomto prípade hnedá, ale siahnuť môžete i po výraznejších farbách ako je bledozelená, modrá či fialová. V detskej izbe a v spálni prevládajú najmä živé a optimistické tóny. Nedá sa konkrétne učiť, aký odtieň by ste mali zvoliť. No žltou, oranžovou alebo ružovou určite nič nepokazíte.

Farbou proti nedokonalostiam

Ak máte vo vašom dome či v byte nejaké nedostatky, verte, že pomocou farieb ich budete môcť šikovne prekryť. Pokiaľ chcete izbu opticky zväčšiť, siahnite po svetlých a studených odtieňoch, ktoré spolu s tmavou podlahou miestnosť opticky zväčšia. Ak by ste chceli izbu zútulniť, vyskúšajte žlté odtiene, ktoré miestnosť prehrejú, pričom strop by mal ostať biely a doplnky zvoľte skôr svetlé. Naopak, ak je strop príliš vysoký, namaľujte aj ten a miestnosť sa opticky zníži.

A na toto nezabudnite!

Pýtate sa, ako správne namaľovať izbu? V prvom rade treba steny vyčistiť, odstrániť starú farbu, vybrúsiť a nezabúdajte ani na penetráciu. Dbajte hlavne na hladký podklad, aby ste na stenách nemali nerovnosti. Penetrácia je nevyhnutná pri každom maľovaní. Znižuje nasiakavosť podkladu a súčasne podklad povrchovo spevní. Je to vlastne medzivrstva medzi omietkou a náterom, ktorá zlepšuje kvalitu náteru. Keď podklad dôkladne uschne, tak sa môžete pustiť do maľovania.

Obrázok zdroj: Flickr.com