Úvod Automagazín Ako vybrať kvalitný akumulátor?

Ako vybrať kvalitný akumulátor?

722
0
ZDIEĽAŤ

Kupujete nový akumulátor do auta či iného zariadenia? Pri výbere by ste mali dbať na niekoľko základných zásad. Podľa čoho by ste mali nový akumulátor vyberať a kde nájdete širokú ponuku kvalitných akumulátorov?

Akumulátor je technicko-chemické zariadenie, ktorého úlohou je akumulovať elektrickú energiu a následne ju odovzdávať spotrebičom. Vynález akumulátora bol veľmi zásadný objav a práve vďaka akumulátorom dnes funguje väčšina technických zariadení. Napríklad také auto by sa bez akumulátora nezaobišlo. Elektrická energia z akumulátora slúži na naštartovanie auta a napájanie všetkých elektrických spotrebičov – svetiel, kúrenia a mnohých ďalších. Nebyť akumulátorov, neexistovali by mobilné telefóny a iné mobilné elektrické zariadenia. Všetky zariadenia by museli byť upevnené fixne na jednom mieste a zapojené do elektrickej siete. Dôležitou doménou akumulátora je, na rozdiel od obyčajnej batérie, možnosť dobíjania. Chemickú časť akumulátorov, ktorá umožňuje nabíjanie akumulátora a uchovávanie elektrickej energie, tvorí najčastejšie lítium, prípadne zlúčeniny zinku a ďalších prvkov. V predajniach nájdete akumulátory s rôznymi parametrami a zložením, podľa čoho sa tak pri výbere orientovať?

Základné parametre

Prvým, najviditeľnejším parametrom akumulátora je jeho tvar a veľkosť. Pri kúpe akumulátora do vášho zariadenia musíte dbať na veľkosť priestoru, ktorý je v zariadení vyhradený na umiestnenie akumulátora. Podľa neho musíte vybrať akumulátor so správnym tvarom a rozmermi. Medzi základné parametre samotného akumulátora patrí napätie, v prípade osobných áut najčastejšie 12 voltov, menšie zariadenia vyžadujú menšie napätie akumulátora. Pri výbere akumulátora si overte jeho potrebné napätie, príliš nízke napätie nemusí stačiť na plnohodnotné napájanie zariadenia, kúpa akumulátora s vyšším napätím je však zbytočná a môže poškodiť niektoré súčasti zariadenia. Dbajte aj na kapacitu akumulátora, tá udáva, koľko prúdu je akumulátor schopný dodávať za jednotku času, vyjadrená je v ampéroch za hodinu. Ak vyberáte akumulátor do auta, všímať by ste si mali hodnotu maximálneho štartovacieho prúdu akumulátora. Ten určuje, aký najvyšší prúd je akumulátor schopný krátkodobo poskytnúť štartéru vozidla. Čím vyšší je štartovací prúd, tým ľahšie bude auto štartovať pri mínusových teplotách.

Kvalita sa vypláca

Akumulátory delíme na údržbové a bezúdržbové. Takmer všetky moderné akumulátory sú bezúdržbové, no v prípade najlacnejších modelov sa môžete stretnúť s údržbovými akumulátormi, pri ktorých je nevyhnutné pravidelné kontrolovanie hladiny elektrolytu, prípadne jeho doplnenie. Odporúčame tak vyberať kvalitné bezúdržbové akumulátory, ktoré vydržia slúžiť niekoľko rokov bez akýchkoľvek problémov a bez citeľného poklesu kapacity či iných parametrov. Širokú ponuku akumulátorov rôznych druhov nájdete v ponuke spoločnosti Transfer Multisort Elektronik (TME) Polska so sídlom v Lodži a viacerými zahraničnými pobočkami.