Úvod Zaujímavosti Ako sa vyhnúť lavíne a čo robiť v prípade nešťastia

Ako sa vyhnúť lavíne a čo robiť v prípade nešťastia

79
0
ZDIEĽAŤ
Ako sa vyhnúť lavíne a čo robiť v prípade nešťastia
Ako sa vyhnúť lavíne a čo robiť v prípade nešťastia

V zime je v horách lavína jedno z najväčších rizík pre turistov a horských dobrodruhov. Ničivá a rýchla sila lavín je často fatálna. Počas pobytu v horách je dôležité, aby ste dodržiavali bezpečnostné opatrenia. Ako sa dá lavína predvídať a ako sa chovať, ak vás zasype?

Bezpečnostné opatrenia pre elimináciu rizika zasypania

Pri pohybe v horách v zime často nestačia ani turistické topánky či kvalitná zimná výbava. Turistická obuv je síce v horách dôležitá, ale ani tá najlepšia pánska či dámska turistická obuv vás neochráni pred pádom lavíny. Oveľa dôležitejšie je dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • Pred tým, ako sa vydáte do zasnežených oblastí, získajte dôkladné informácie o teréne a informujte sa tiež o aktuálnych podmienkach počasia. Poznajte rizikové oblasti a vyhnite sa im. Všetky tieto informácie nájdete na stránkach horskej služby.
  • Nezabúdajte na nevyhnutné vybavenie – súčasťou výbavy by mala byť lavínová lopata, sonda a detekčná vysielačka. Ideálne je kúpiť aj lavínový batoh, ktorý má vo vnútri konštrukcie airbag.
  • Vždy je bezpečnejšie pohybovať sa vo veľkej skupine, a to najmä v oblastiach so zvýšeným rizikom lavín. Komunikujte so svojou skupinou a držte sa v bezpečnej vzdialenosti.

Čo robiť po zasypaní lavínou

Aj keď je prevencia najdôležitejšia, je vhodné byť pripravený na prípadný scenár zasypania lavínou. Keď sa dostanete do lavíny, snažte sa zastaviť v prúde a aktívne sa hýbať. Udržíte sa tak na povrchu lavíny. Ide o podobný postup ako pri plávaní vo vode. Keď sa nával snehu zastaví, vytvorte priestor okolo úst. Tento priestor vám umožní istý čas dýchať aj pod hrubou vrstvou snehu.

Nasleduje moment, v ktorom budete ďakovať, že ste kúpili lavínovú vysielačku. Ide o prístroj, ktorý začne vysielať signály kompatibilné so sondou. Existujú vysielače, ktoré sa po páde lavíny samé aktivujú, takže nemusíte mať k vysielačke prístup rukou. Zachovajte pokoj a dúfajte, že vaša skupina alebo záchranári vás nájdu čo najskôr.

Svetové štatistiky a riziko lavínových nešťastí

Podľa štatistík Medzinárodnej lavínovej databázy (SLF) každoročne zomrie približne 150 až 200 ľudí v dôsledku lavínových nešťastí. Tieto tragické udalosti zdôrazňujú dôležitosť prevencie a zvýšenej ostražitosti pri zimných aktivitách v horách. Pri príprave na zimné dobrodružstvo je nevyhnutné venovať dostatočnú pozornosť bezpečnostným opatreniam a záchranným technikám. Šetriť na výbave a zanedbať prípravu sa naozaj nevypláca.