Úvod Dom, byt a záhrada Ako je v súčasnosti najjednoduchšie oplotiť pozemok?

Ako je v súčasnosti najjednoduchšie oplotiť pozemok?

1138
0
ZDIEĽAŤ

Štyridsiate roky 19. storočia boli mimoriadne plodné na vynálezy, ktoré používame doteraz. Štúrovci začali používať “modernú” verziu slovenčiny.

V Anglicku, USA či Belgicku (zdroje sa líšia) začali používať moderné plotové pletivo. Jednoduchý, no geniálny vynález.

Netreba nič, len dlhý oceľový drôt a pomerne zložitý stroj, ktorý splieta do seba jednotlivé kusy drôtu, až vznikne pletivo so známym štvorcovým vzorom. Samozrejme, okrem plnoautomatizovanej výroby je možné využiť aj balík drôtu, ručný stroj na jeho ohýbanie a skladať pletivo ručne. Kto by to však v dnešnej dobe robil?

A samozrejme, dnešné pletivá sa od tých pôvodných líšia v jednom podstatnom bode – sú poplastované.

Každý z nás si pamätá, aká “oštara” bola s pletivom z obyčajného oceľového drôtu. Nech sa človek akokoľvek snažil, proti korózii bojoval vopred prehratý boj. A bolo jedno, ako často pletivo natieral, či bolo postavené na hline, alebo betóne – výsledok bol vždy ten istý – pletivo prežraté hrdzou.

Východiskom bol dočasne plot z hliníkového pletiva. To síce nehrdzavie, ale je drahé.

Moderné poplastované plotové pletivo je riešením problémov s koróziou a aj estetických problémov s obyčajným drôteným pletivom. Je skutočne univerzálne. Môžete ho použiť ak chcete ohradiť kurín so sliepkami, ale aj ak chcete v zeleni ukryť plot okolo vily. Rovnako je všestranné, čo sa týka dĺžky. Ak treba, môžete si z balu odobrať presne toľko, koľko potrebujete – a bez náradia. Len “vyskrutkovať” jeden drôt.

Výroba plota z takéhoto pletiva nie je zložitá. Predajcovia ponúkajú okrem plotového pletiva aj veľké množstvo príslušenstva – dokonca hotová plotová bránička je štandardne v ponuke.

Samotného stavebníka čaká potom len osadzovanie stĺpikov, napínanie drôtov a nasadzovanie pletiva – hra so skladačkou pre veľkých chlapcov.

 

Okrem pleteného pletiva existujú aj ďalšie druhy – ak pre vás hrá prím vzhľad, je veľmi vhodné zvárané pletivo, prípadne plotové 3D panely. Ich výhoda – vzhľad – si však na druhej strane vyžaduje o čosi zložitejšiu prípravu a presnejšie prevedenie montáže.