Úvod Automagazín 5 najčastejších príčin dopravných nehôd

5 najčastejších príčin dopravných nehôd

290
0
ZDIEĽAŤ
Príčiny nehôd
Príčiny nehôd

Denne dostávame informácie o dopravných nehodách veľmi často končiacich tragicky. Príčiny nehôd sú rôzne a niekedy ide naozaj o banality, ktorým sa dalo predísť. Vždy, keď si sadnete za volant, myslite na to, že aj malá nepozornosť znamená veľké riziko. Rovnako dôležité je, aby ste dodržiavali všetky predpisy a boli na cestách ohľaduplní. Prinášame vám prehľad 5 najčastejších príčin dopravných nehôd, ktorým sa na cestách vyhýbajte.

1. Šoféri sa venujú všetkému možnému okrem riadenia

Najviac nehôd je spôsobených nepozornosťou šoférov. Problémom posledných rokov sú hlavne mobilné telefóny, ktoré hypnotizujú zrak motoristov. Okrem toho šoféri za volantom jedia, fajčia, pijú kávu a otáčajú sa za spolucestujúcimi. Správajú sa ako v kaviarni a nie ako za volantom. Nezabudnite na to, že aj sekunda nepozornosti môže znamenať smrteľnú kolíziu.

2. Jedno vozidlo prilepené za druhým

Druhé miesto obsadilo nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti. Hlavne počas zimy sa nikdy nelepte na ostatných motoristov. Stačí malý šmyk a skončíte v kufri cudzieho vozidla. Počas jazdy v horách používajte snehové reťaze. Tie sa budú hodiť majiteľom malých automobilov i SUV, veď v obchodoch nájdete varianty tejto pomôcky ako reťaze na dodávky a prakticky všetky typy vozidiel.

3. Ach to cúvanie, jazdiť dopredu je jednoduchšie

Cúvanie síce nie je prirodzeným spôsobom jazdy, ale raz za čas cúvnuť skrátka musíte. Pri tomto manévri buďte veľmi ostražití, pretože cúvanie a nesprávne otáčanie sú treťou najčastejšou príčinou nehôd. Tieto nehody končia minimálne pokrčenými plechmi. A nielen to. Pri cúvaní bývajú často zranení cyklisti či chodci.

4. Po snehu jazda ako po suchej vozovke

Štvrté miesto obsadil nepekný zlozvyk motoristov v podobe neprispôsobenia jazdy stavu vozovky. Najväčší machri aj počas snehovej víchrice jazdia tak ako na pretekárskej dráhe. Alebo sa na ľade hrajú na krasokorčuliarov. Reťaze na SUV 4×4 a iné typy vozidiel by ste mali používať na snehu i na ľade. Toto pravidlo platí nielen počas jazdy v horách. Reťaze smiete nasadiť na pneumatiky všade tam, kde to uznáte za vhodné.

5. Vlastním silné vozidlo, a preto mám prednosť vždy a všade

Nešvárom majiteľov veľkých vozidiel je predstava, že majú vždy prednosť. Nedanie prednosti v jazde zapríčiňuje až pätinu všetkých dopravných nehôd. Druhou skupinou motoristov, ktorí nedávajú prednosť sú šoféri neovládajúci dopravné predpisy. Tento fakt je často vidieť na križovatkách po vypnutí svetelnej signalizácie.