Úvod Financie a ekonomika 5 dôvodov, prečo sa oplatí investovať do nehnuteľnosti

5 dôvodov, prečo sa oplatí investovať do nehnuteľnosti

816
0
ZDIEĽAŤ

V súčasnej dobe sa veľa mladých párov a rodín rozhoduje investovať do vlastného bývania. Súčasný trh s nehnuteľnosťami je rozmanitý, a tak si stačí vybrať rodinný dom, prípadne byt, ktorý by zodpovedal vašim požiadavkám a potrebám. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme nielen 5 dôvodov, prečo sa oplatí teraz do nehnuteľností investovať, ale tiež vám prezradíme, kde ponuky nehnuteľností hľadať.

1. Stanete sa vlastným pánom

Interiér si môžete prispôsobiť vášmu vkusu, nemusíte sa obzerať na majiteľa, pretože majiteľom daného objektu ste vy. Nikomu nemusíte vysvetľovať, prečo chcete na chodbu tapetu a do obývačky hnedú stenu. Nikoho sa nemusíte pýtať, či si môžete do steny vyvŕtať diery, aby ste si zavesili obrazy. Vy rozhodujete o tom, ako bude váš interiér vyzerať.

2. Platíte za svoje obydlie

Ak by ste platili prenájom, tak ani po tridsiatich rokoch nedocielite toho, že by bola nehnuteľnosť vaša. U hypotéky je to iné, po jej splatení je nehnuteľnosť len a len vaše, takže si s ňou môžete nakladať, ako chcete. Hypotéky navyše majú momentálne prijateľné úrokové sadzby. Často navyše splátka na hypotéku vychádza menej ako nájomné.

3. Splátky hypotéky s fixnou sadzbou sa nemenia

Ak ste bývali doposiaľ v prenájme dlhšiu dobu, určite sa vám stalo, že za vami majiteľ bytu prišiel s tým, že bude zvyšovať nájomné. U hypotéky sa takých skokov báť nemusíte, pretože máte fixnú sadzbu. Navyše, keď ju po čase refinancujete, môže sa vám mesačná splátka ešte znížiť, čo je skvelé, nemyslíte?

4. Investícia pre vaše deti

Bojíte sa, že po vás deťom nič nezostane? Ak kúpite nehnuteľnosť, tak vaše ratolesti zdedí hodnotný rodinný dom, prípadne byt. Nehnuteľnosti v dlhodobom horizonte získavajú neustále na hodnote, takže je možné, že za takých tridsať rokov bude mať o mnoho vyššiu hodnotu, než má váš dom teraz. Ešte sa môžete pozrieť aj na záhrady na predaj a mať pre vaše deti i chatku, záhradku a ďalšie.

5. Priestranné bývanie podľa predstáv

Zohnať veľký byt na prenájom je v mnohých mestách nadľudský výkon. Ak si však vezmete hypotéku, stačí si nájsť nehnuteľnosť, ktorá sa vám pozdáva veľkosťou a dispozíciami, a potom môžete bývať podľa svojich predstáv.

Kde hľadať inzeráty?

Hľadáte inzeráty nehnuteľností? Ponúka sa vám hneď niekoľko možností. Tou prvou je, že oslovíte niektorú z realitných kancelárií, ktoré majú v zásobe veľa nehnuteľností. Realitný maklér vám tak pomôže s hľadaním vysnívaného bývania. Ak nechcete platiť provízie, potom je možné pozrieť sa na inzeráty od súkromníkov. Zohnať tak môžete za prijateľnú cenu stavebný pozemok v Bratislave aj byt v Trenčíne. Počítajte ale s tým, že musíte mať pripravené dokumenty od právnika a musíte postupovať podľa zákona. Proces predaja nehnuteľností je celkom zložitý, ale oplatí sa prejsť si touto tŕnistou cestou.