Úvod Technika a Internet 5 bežných a zároveň nebezpečných povolaní

5 bežných a zároveň nebezpečných povolaní

1730
0
ZDIEĽAŤ

Na prvý pohľad sa tieto povolania môžu zdať celkom obyčajné. Bez kvalitných a vhodne zvolených pracovných pomôcok sa však ich vykonávanie môže stať aj životu nebezpečné. Svedčia o tom aj mnohé nešťastia, ktorých svedkami sa boli v minulosti. O ktoré povolania sa teda jedná?

  1. Stavebný robotník

Pri stavebných prácach už došlo k mnohým nešťastiam, ktorých príčinou bolo i nedodržanie bezpečnosti pri práci, či nepoužívanie ochranných pracovných prostriedkov. Preto by pri práci na stavbách mali byť samozrejmosťou pomôcky ako pevná pracovná obuv s oceľovou špičkou, bezpečnostné prilby, pracovné rukavice a ďalšie ochranné pracovné prostriedky.

  1. Umývač okien

Samozrejme, nejde o bežné umývanie okien, ale o čistenie okien vo výškach. Práca vo výškach je nebezpečná a nie je určená pre každého. Prácu umývačov okien vykonávajú často kaskadéri, či profesionálni horolezci. Pracovné ochranné pomôcky v podobe rôznych postrojov, lán, či zachycovačov pádu, sú tu samozrejmosťou.

  1. Pracovník v pásovej výrobe

Obrovské percento pracujúcich Slovákov vykonáva svoje zamestnanie práve pri páse, kde často dochádza k devastačným poraneniam končatín. Zamestnávatelia preto prikazujú používať pracovné rukavice, pracovnú obuv, či odevy. V záujme vlastnej bezpečnosti je teda vhodné to rešpektovať.

  1. Pracovník v lesníctve a poľnohospodárstve

Neraz dochádza k úrazom práve pri prácach v tejto oblasti. „Lesného robotníka zavalil traktor, drevorubač utrpel zranenie po páde stromu“… takéto správy sú bohužiaľ bežné. No k mnohým nešťastiam by možno nedošlo, ak by títo pracovníci použili bezpečnostné prilby.

  1. Žena/muž v domácnosti

Aj toto je povolanie na plný úväzok. A práve v domácnosti dochádza k obrovskému počtu nešťastí. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že i pri bežných domácich prácach treba dodržiavať bezpečnostné zásady a používať ochranné pracovné pomôcky. A tak neraz prichádzajú na ošetrenia rezných, či sečných rán, ktoré utrpeli napríklad pri rúbaní dreva.

Samozrejme, existujú ďalšie nebezpečné povolania ako baník, opravár elektrických drôtov, pyrotechnik, policajt, hasič… dalo by sa ich vymenovať nespočetne veľa. A práve vďaka ochranným pracovným prostriedkom a pomôckam je ich vykonávanie omnoho bezpečnejšie.

FOTO: Kadmy / Dollar Photo Club