Úvod Technika a Internet Aké poistenie si vybrať pred cestou do zahraničia?

Aké poistenie si vybrať pred cestou do zahraničia?

2081
0
ZDIEĽAŤ

Pri každom cestovaní treba myslieť na všetky možnosti a, samozrejme, na riziká – lebo cesta okrem pekných zážitkov môže obsahovať aj nečakané nešťastia. Preto je dobré mať poistenie, ktoré si môžete vybrať aj podľa svojej destinácie.

Cestovanie do zahraničia je pre dnešného človeka bežnou činnosťou. Aj keď nežijete v pohraničí, väčšina našincov aspoň raz ročne na nejaký ten čas vycestuje do zahraničia – na dovolenku či na pracovnú cestu. Aké typy cestovného poistenia sú v ponuke? My ich poznáme.

Prečo je dobré mať cestovné poistenie?

Nech už cestujete akýmkoľvek dopravným prostriedkom, vždy existuje riziko, že sa po ceste niečo pokazí. A to aj v prípade, že ste človek s pozitívnym myslením. Realita je však často iná a najmä nevypočítateľná – takže element istoty, ktorý si môžete zabezpečiť na takúto cestu, je cestovné poistenie.

Ak ho máte vo vrecku, vlastníte istotu zabezpečenia potrebnej – a profesionálnej – pomoci v prípade nepredvídaných ťažkostí. Poistenie je, prirodzene, váš výber a nemusíte ho mať.

Pre pokoj v duši je však jednoznačne prínosom a jeho absencia vám môže poriadne prevetrať peňaženku a sťažiť pobyt. Zdravý sedliacky rozum preto hovorí, že radšej obetovať menej, aby sme potom nemuseli stratiť oveľa viac.

Na porovnanie je viacero balíkov

Ak ste sa teda rozhodli cestovať do zahraničia a zabezpečiť si krátkodobé cestovné poistenie, máte na výber veľa možností. Jednou z nich je napríklad aj produkt od poisťovne ERGO, ktorý si v skratke rozoberieme ako ukážku.

Toto poistenie obsahuje viaceré balíky cestovného poistenia a má k dispozícii nonstop asistenčnú službu dosiahnuteľnú pri akýchkoľvek nečakaných situáciách. Balíky cestovného poistenia sa delia na skupiny podľa cieľa vašej cesty – Európa alebo svet. V prípade Európy si dokonca môžete vybrať medzi troma balíkmi – čo je logické, keďže väčšina z nás cestuje po Európe a jej bezprostrednom susedstve.

Predtým ako si povieme o jednotlivých balíčkoch, treba pripomenúť, že Európa v tomto prípade zahŕňa aj európsku časť Ruska a tiež Stredomorie. Tieto balíky teda platia pre pobyty vo všetkých štátoch na brehoch Stredozemného mora a poistenie zahŕňa aj severnú Afriku, Turecko či Izrael, no taktiež napríklad aj Jordánsko a zakaukazské republiky bývalého Sovietskeho zväzu (pozor, už nie stredoázijské republiky ako Kazachstan a podobne).

Elementárne poistenie pre Európu zahŕňa poistenie liečebných nákladov, kým štandardné poistenie vám pokryje aj poistenie pri úraze, strate batožiny a osobných vecí, či vynahradí poškodenie a stratu cestových dokladov. Najvyšší balík európskeho poistenia, privilegované poistenie, pokrýva okrem spomenutých položiek aj zodpovednosť za škodu, právnu pomoc a kauciu či technickú pomoc.

Poistenie pre svet sa rovná privilegovanému poisteniu po Európe (okrem technickej pomoci v zahraničí).

Čo znamenajú jednotlivé produkty, ktoré si kupujete?

Poistenie liečebných nákladov spravidla pokrýva nevyhnutné náklady na ošetrenie akútneho ochorenia a úrazu a všetky úkony a materiály s tým spojené. Zahŕňa aj hospitalizáciu a prepravu do nemocnice (napríklad pri autonehodách), ale aj ambulantnú prepravu domov. Prirodzene, v prípade smrteľného nešťastia pokrýva aj prevoz tela zosnulého zo zahraničia na Slovensko.

Poistenie úrazu pokrýva dohodnuté vyplatenie poistného v prípade následkov úrazu či úmrtia, poistenie batožiny znamená vynahradenie škody na nej. Strata či zničenie osobných dokladov, ako je cestovný pas, občiansky preukaz či vodičský preukaz, je pokrytá poisťovňou vo forme úhrady nákladov na zaobstaranie si nových dokladov.

Ak si pripoistíte aj právnu pomoc, dostanete pokrytie na vynaložené nevyhnutné náklady na advokáta a celkové súdne trovy. Prípadné náklady na kauciu sa však netýkajú územia Spojených štátov a Kanady. Pokiaľ ide o technickú asistenciu, tá zahŕňa pomoc pri pokazenom aute alebo v prípade nehody zabezpečenie odtiahnutia vášho vozidla, jeho opravy a prípadného ubytovania pre vás.

Aké sú výhody cestovného poistenia?

Pri objednávaní krátkodobého cestovného poistenia platí, že lehota poistenia môže byť až do 45 dní a kryje napríklad aj služobné administratívne cesty, nielen dovolenky. Rodiny si môžu zaplatiť balík poistenia – ak majú dve deti do 18 rokov. A okrem letnej dovolenky sa dá poistiť aj na zimnú, keďže existuje možnosť pripoistenia zimných športov ako lyžovanie.

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch…

… preto je dobré, ak si pred každou zahraničnou cestou vybavíte krátkodobé cestovné poistenie. V prípade potreby je oveľa lepšie investovať doň ako do prípadných neskorších nákladov, ktoré sa šplhajú do tisícov a v tých horších prípadoch aj do desaťtisícov. Ak zažijete (a prežijete) automobilovú nehodu napríklad v Spojených štátoch, náklady sa vedia vyštverať do závratných výšok.

Toto riziko v porovnaní s uhradením poistenia naozaj nestojí za to. A stačí len chvíľka nepozornosti a dovolenka sa zmení na pobyt v nemocnici. Preto je vždy dobré pamätať na krátkodobé cestovné poistenie.