Úvod Automagazín Starostlivosť o pneumatiky

Starostlivosť o pneumatiky

1689
0
ZDIEĽAŤ

Aby sme každý rok či dva nemuseli kupovať nové pneumatiky, je dobré vedieť, ako sa o ne správne postarať, či už počas toho, ako sú zapriahnuté, alebo v dobe, keď ich skladujeme pre ďalšiu sezónu.

Opotrebujú sa aj drahšie gumy

Je úplne jedno, či ste za zimné alebo letné pneumatiky dali celý majetok, ich životnosť každým dňom klesá, zvlášť ak nejazdíte zvlášť plynule a často náhle meníte rýchlosť alebo smer. Ani terén, po ktorom denne cestujete do práce a ktorý je samý výmoľ alebo ostrý predmet, nepohládza vaše gumy na duši. Je dobré z času na čas na čerpacej stanici alebo vo vašej garáži skontrolovať tlak v kolesách. Zanedbanie tejto kontroly sa môže napríklad podpísať pod vyššiu spotrebu paliva, obzvlášť keď nabalený s celou rodinou odchádzate ďaleko na dovolenku a vozidlo je nadmerne zaťažené. Pri umývaní auta myslite špeciálne aj na kolesá a dožičte im očisťujúcu a ošetrujúcu kúru prípravkami určenými priamo na pneumatiky. Keď si po lete alebo zime nasadzujete nové gumy, nezabudnite s nimi zájsť na geometriu, aby sa dezén pneumatiky opotrebúval rovnomerne.

Správne skladovanie pneumatík

Na jedných pneumatikách by ste mali prejsť 10- až 12-tisíc kilometrov, potom je dobré zadovážiť si nové. Riaďte sa nielen klimatickými podmienkami, v ktorých budete najčastejšie jazdiť, ale tiež vaším jazdným štýlom či charakterom vozidla. Ako pri parkovaní, tak i pri skladovaní pneumatík platí, že by sme ich nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu alebo nadmerne vysokým teplotám. V priestore, kde gumy uschovávate, by sa nemala zdržiavať vlhkosť. Taktiež je dobré zamedziť tomu, aby prichádzali do kontaktu s chemikáliami, či už priamo, alebo vo forme výparov. Odborníci radia pneumatiky skladovať na špeciálnych stojanoch, ak však nič podobné nevlastníte, pokojne improvizujte a gumy umiestnite postojačky napríklad na drevené hranoly.