Úvod Zaujímavosti Prečo sa oplatí piť kávu

Prečo sa oplatí piť kávu

4782
0
ZDIEĽAŤ

Káva je pre mnohých neodmysliteľným nápojom bežných dní. Začínajú ňou ráno, debatujú s priateľmi, udržujú sa svieži a vychutnávajú si pôžitky života. Avšak, pre niektorých je to stále iba nezdravý nápoj, ktorý by sme mali piť v minimálnom množstve alebo vôbec. Pravda je však iná. Prinášame Vám pár dôvodov, prečo by ste si chuť kávy nemali odopierať.

Dobrá nálada

Povzbudzujúce účinky kávy sú známe už stovky rokov. Po jej konzumácií budete skutočne pozornejší, koncentrovanejší, ba dokonca dobre naladení. Keďže má káva povzbudivé účinky, pred nástupom tzv. aktívnej fázy prichádza fáza únavy. Takže z toho paradoxne vyplýva, že ak túto fázu dobre odhadneme, môže nám pomôcť zaspať.

Káva a trávenie

Káva tiež pomáha pri trávení. Kofeín totiž podporuje produkciu žalúdočných štiav a žlči. To sa však netýka ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi, ktorí by mali kávu radšej vynechať. 

Kvalitnejší športový výkon

Síce káva veľmi neprospieva krátkodobým a intenzívnym športom, no pri vytrvalostných výrazne zvyšuje výkonnosť.

Parkinsonova a Alzheimerova choroba

Verili by ste, že ľudia pijúci kávu majú o 31% menšiu šancu dostať Parkinsonovu chorobu a taktiež je tu nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby?

Krvný tlak

Štúdie ukázali, že pitie kávy nemá vplyv na dlhodobý vzostup krvného tlaku. Tlak sa prechodne zvýši a potom znova klesne na normál. Pre ľudí, ktorí netrpia poruchami kardiovaskulárneho systému je teda neškodná.

Pre potešenie

Káva nakoniec nie je až taká nezdravá ako sa zdá. Pokiaľ si teda s obľubou tento horúci nápoj doprajete, skúste sa zamerať aj na niečo lukratívne lákavé. Máme na mysli kávu Štrbské presso vyrobenú z kávových zŕn z ôsmich krajín a z troch kontinentov, no pritom vytvorenú podľa slovenskej receptúry.

Navyše, touto kávou môžete potešiť aj svojho blízkeho. Z webu www.pozyvamtanakavu.sk pošlite za šťastných 7,77 Eur originálny hrnček s kávou a Vaším odkazom komu len chcete. Ak potešíte svojho blízkeho do 30.8.2014, dostanete jeden darček pre seba zdarma.

Prajeme Vám príjemné chvíle pri šálke kávy s priateľmi.

Zdroj: zeny.cz

Foto: nomadicbelfast.com