Úvod Zaujímavosti Láka vás kormidlovanie lode? Spravte si kurz

Láka vás kormidlovanie lode? Spravte si kurz

192
0
ZDIEĽAŤ
Láka vás kormidlovanie lode? Spravte si kurz

Sen malých chlapcov je možné v dospelosti naplniť. Ak vás láka kormidlovanie lode, prihláste sa na kurz a o pár týždňov sa z vás stane kapitán lode alebo vodca malého plavidla. Pozor na to, že iný kurz potrebujete na kormidlovanie lodí po mori a iný vám stačí na kormidlovanie lode po vnútrozemských tokoch. Ako to vlastne s kurzami je, koľko stoja a ako dlho trvajú?

Nič pre suchozemcov

Oba typy kurzov, či už kapitánsky, alebo kurz vodcu, nie sú určené pre suchozemcov. Nejde o kurzy, v ktorých vás budú trápiť len teóriou. Súčasťou je tiež prax. Vyskúšate si, aké je to kormidlovať loď a následne vás čakajú lode na predaj alebo prenájom, ktoré budú len vo vašich rukách.

Kormidlovanie vo vnútrozemí

Na všetkých vnútrozemských vodných tokoch – riekach, priehradách, jazerách, môžete kormidlovať loď s preukazom vodca malého plavidla. Oprávnenie sa viaže k istému typu lodí. Kurz sa rozdeľuje do kategórií podľa výkonu plavidla. Samotný kurz nie je časovo náročný. Teoretickú časť zvládnete za jeden víkend. Súčasťou kurzu je praktická časť kormidlovania a technická príprava. Je zrejmé, že za jediný víkend sa nenaučíte celú teoretickú prípravu. Domácemu štúdiu sa nevyhnete. Následne vás čakajú skúšky v určenom termíne na Dopravnom úrade vnútrozemskej plavby. Cena kurzu sa pohybuje okolo 350 €.

Kormidlovanie na mori

Kormidlovať jachty na predaj a prenájom po mori je už iná pesnička. V tomto prípade vám nestačí kurz vodcu, ale musíte absolvovať kurz s názvom veliteľ námorného rekreačného plavidla. K jeho úspešnému zakončeniu potrebujete získať tiež oprávnenie rádiotelefonistu. Kapitánsky kurz je opäť rozdelený do kategórií podľa veľkosti lode a oprávnenia kormidlovať loď na isté vzdialenosti od pobrežia. Kurz trvá o niečo dlhšie, a to konkrétne 3 až 4 dni. Pripravte sa na veľké kvantum teórie, po ktorej nasleduje týždenná praktická časť plavby po mori v Chorvátsku. Cena teoretickej prípravy je približne 450 €. Praktická časť v Chorvátsku stojí od 500 do 1000 €.

Vďaka kurzu veľa zažijete a ušetríte

Možno si kladiete otázku či učenie a peniaze stoja za získanie oprávnenia. Teórie sa obávať nemusíte, stačí si párkrát prečítať skriptá a skúšku zvládnete. Praktická časť je čerešničkou na torte. Za ten pocit PO to naozaj stojí. Mať v rukách kormidlo je neopísateľná skúsenosť. Navyše ušetríte, pretože prenájom lode s kapitánom vás vyjde raz toľko ako len samotný prenájom. Znamená to, že po dvoch plavbách na mori sa vám cena kapitánskeho kurzu vráti.