Úvod Zaujímavosti Faktory ovplyvňujúce brzdnú dráhu automobilu

Faktory ovplyvňujúce brzdnú dráhu automobilu

43
0
ZDIEĽAŤ
Faktory ovplyvňujúce brzdnú dráhu automobilu
Faktory ovplyvňujúce brzdnú dráhu automobilu

Brzdná dráha je vzdialenosť, ktorú prejde automobil v momente, keď vodič stlačí brzdový pedál po moment, kedy sa úplne nezastaví. Dĺžka brzdnej dráhy je dôležitým faktorom bezpečnosti jazdy a ovplyvňuje ju viacero faktorov. Niekedy skutočne centimetre môžu znamenať hranicu medzi kolíziou a bezpečnou jazdou. Čo všetko ovplyvňuje dráhu brzdenia?

1. Rýchlosť

Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim brzdnú dráhu je rýchlosť jazdy. Čím rýchlejšie jazdíte, tým dlhšie bude trvať, kým sa automobil zastaví. Dĺžka brzdnej dráhy sa exponenciálne zvyšuje s rastúcou rýchlosťou. To znamená, že zdvojnásobenie rýchlosti vedie k štvornásobnému predĺženiu brzdnej dráhy.

2. Povrch vozovky

Typ povrchu vozovky má taktiež významný vplyv na brzdnú dráhu. Na suchom asfalte bude brzdná dráha kratšia ako na mokrom asfalte, snehu alebo ľade. Dôvodom je znížená trakcia medzi pneumatikami a vozovkou na mokrom a klzkom povrchu. Preto si vyberajte zimné a letné pneumatiky podľa štítkov EÚ, ktoré vás informujú o správaní pneumatík na vlhkej vozovke či snehu.

3. Stav pneumatík

Stav pneumatík je ďalším dôležitým faktorom. Ojazdené, opotrebované alebo zle nafúkané pneumatiky majú zníženú trakciu a predlžujú brzdnú dráhu. Je dôležité udržiavať pneumatiky v dobrom stave a pravidelne kontrolovať ich tlak. Dávajte pri výbere pneumatík prednosť známym a overeným značkám ako sú pneumatiky kormoran.

4. Brzdový systém

Stav brzdového systému automobilu je kľúčový pre jeho schopnosť brzdiť efektívne. Opotrebované brzdové doštičky, brzdové kotúče alebo brzdová kvapalina predlžujú brzdnú dráhu. Je dôležité pravidelne kontrolovať a udržiavať brzdový systém v dobrom stave.

5. Hmotnosť automobilu

Ťažšie automobily potrebujú na zastavenie viac energie ako ľahšie automobily. To znamená, že ťažšie automobily majú dlhšiu brzdnú dráhu. Hmotnosť ovplyvní aj náklad alebo stav, kedy máte na streche plne naložený strešný box.

6. Reakčný čas vodiča

Čas, ktorý vodičovi trvá, kým zareaguje na nebezpečnú situáciu a stlačí brzdový pedál, ovplyvňuje tiež vo veľkej miere brzdnú dráhu. Vodiči s pomalým reakčným časom potrebujú na zastavenie automobilu viac času a priestoru.

7. Sklon vozovky

Brzdenie v kopci je ťažšie ako brzdenie na rovine. Dôvodom je gravitácia, ktorá ťahá automobil smerom dole. Pri brzdení v kopci je dôležité používať brzdenie motorom a brzdový pedál stláčať plynule a s citom.