Úvod Dom, byt a záhrada Ako si vybrať ohrievač do domácnosti?

Ako si vybrať ohrievač do domácnosti?

463
0
ZDIEĽAŤ

Ohrievače sú šikovným pomocníkom do domácnosti. Využijete ich na miestach, kde nie je ústredné kúrenie alebo kde potrebujete zakúriť len občas. Na trhu nájdete mnoho druhov s rôznymi vlastnosťami a cenou. Podľa čoho si vybrať ohrievač a ktoré typy sú najpopulárnejšie?

Na čo slúži ohrievač?

Ohrievač je praktickou pomôckou, s ktorou si môžete rýchlo a pohodlne užívať teplo aj na miestach bez klasického kúrenia. Najčastejšie ho nájdete v záhradných domčekoch a chatkách, no svoje miesto má aj v trvalo obývaných bytoch a domoch.

Prenosný ohrievač skvelo poslúži na zahriatie miestností, kde sa zdržujete iba občas, alebo na rýchle zvýšenie teploty napríklad v kúpeľni. Takisto je to výborný pomocník pri prvých mrazoch, kedy býva chladno len zrána a cez deň už kúriť netreba.

Nezabúdajte, že elektrický olejový radiátor, konvektor a ďalšie typy ohrievačov slúžia len ako doplnkový zdroj tepla. Nepoužívajte ich ako hlavný spôsob vykurovania. Inak by vás mohli nepríjemne prekvapiť účty za elektrinu.

Ako si vybrať ohrievač?

Pred kúpou ohrievača si ujasnite, kde a ako často ho chcete využívať. Najviac pozornosti venujte výkonu, spotrebe a bezpečnosti. Ak ohrievač použijete raz do roka, stačí vám lacnejší prístroj.

Naopak, ak ho budete používať pravidelne, vyberte si radšej drahší, no k spotrebe šetrnejší model. Cena sa často odvíja nielen od technických parametrov, ale aj od dizajnu.

Pri výbere takisto myslite na rozmery, hlučnosť a či chcete, aby sa dal v lete využívať aj na ochladzovanie miestností.

3 najčastejšie typy ohrievačov

1. Olejové radiátory

Olejové radiátory sa najviac výzorom podobajú tým klasickým. Na rozdiel od bežných radiátorov sa však dajú v miestnostiach presúvať podľa potreby. Ich vnútro je naplnené vykurovacím olejom, ktorý skvele udržuje teplo. Radiátor tak príjemne hreje aj niekoľko hodín po vytiahnutí zo zásuvky.

Keďže tento typ ohrievača nemá ventilátor, nevíri prach a nevysušuje vzduch. To ocenia najmä alergici a ľudia s dýchacími problémami. Olejový radiátor je takisto veľmi tichý a nepotrebuje žiadnu špeciálnu údržbu.

Nevýhodou je vysoká spotreba elektriny a to, že prístroj nehreje okamžite po zapojení. Na teplo si musíte chvíľku počkať. Avšak užívať si ho budete môcť aj po vypnutí.

2. Konvektory

Elektrické konvektory sú obľúbené najmä pre ich nízku obstarávaciu cenu. Fungujú tak, že nasávajú studený vzduch z miestnosti, ktorý vo vnútri oteplí vykurovacie teleso, a von dostane ventilátor.

 

 

Elektrické konvektory poskytujú rýchly a pohodlný spôsob doplnkového kúrenia. Sú ľahké, nezaberajú príliš veľa miesta a vyrábajú sa aj v rôznych moderných prevedeniach. No pre ventilátor sú hlučnejšie, silno víria prach a vysušujú vzduch.

Takisto nedokážu zohriať miesnosť rovnomerne a po vypnutí prestanú hriať okamžite. Dôležitá je aj pravidelná údržba a čistenie od prachu. Inak sa môže na vykurovacej špirále pripáliť.

3. Infražiariče

Infražiariče sa využívajú najmä v kúpeľniach, na terasách a v záhradách. Je to preto, že sú odolné aj voči vyššej vlhkosti. Rýchlo sa zohrejú, teplo príjemne sálajú, sú tiché, nevíria prach a dajú sa pripevniť aj na stenu či strop. Ani ich obstarávacia cena nezaťaží peňaženku.

Medzi ich najväčšie mínusy patrí veľká spotreba elektriny a to, že zohrievajú len časť miestnosti a veci, na ktoré sú nasmerované. Vzduch v celom priestore zohriať nedokážu.

 

Zdroj: bigstockphoto.com