Úvod Zaujímavosti Survival Camp – ako prežiť v nočnej divočine

Survival Camp – ako prežiť v nočnej divočine

2418
0
ZDIEĽAŤ

Dnešná moderná doba nám priniesla toľké vymoženosti, ktoré nám natoľko zlepšujú a uľahčujú bežný život, že mnohí z nás sa v bežnej prírode cítia úplne stratení. Niet sa čomu čudovať, že ľudia sami od seba vyhľadávajú informácie o tom, ako prežiť v divočine, ako sa nestratiť v neznámom teréne, alebo aspoň ako v zdraví prežiť prechádzku lesom. Sú tu však aj zarytí nadšenci a milovníci programov typu „Bear Grylls.“ My vám teraz prinášame krátky návod a zopár rád, ktorých by ste sa mali držať aj vy v prípade, že sa ocitnete v takejto situácii.  

Ak sa teda ocitnete sami bez pomoci a bez mobilného signálu, musíte sa držať niekoľkých základných odporúčaní, aby ste sa vyhli problémom, ktoré by ste si mohli dokonca zaviniť úplne sami. Povieme si niečo o tom, ako sa spoľahlivo zorientovať v danom prostredí, ako sa chrániť, pred nepriaznivým počasím a ako postupovať terénom tak, aby ste napredovali síce pomaly, ale isto a bezpečne za záchranou.

Dobrá orientácia je základ!      

Základom úspešného pobytu v divočine (tým sa myslí aj les) je nestratiť sa! Či už ste niekde v prírode úmyselne alebo nejakým nedopatrením, snažte sa nestratiť orientáciu. Úplným základom je udržať si vedomosť o tom, kde sú jednotlivé svetové strany a vďaka tomu postupovať neustále jedným a tým istým smerom priamo tam, kde očakávate civilizáciu. Druhou dôležitou radou je, že pokiaľ narazíte na akúkoľvek rieku (ideálne nejakú väčšiu) je dobré držať sa jej, pretože je veľká pravdepodobnosť, že pri nej narazíte na ľudské sídla. Pokiaľ ste sa vydali do prírody úmyselne (napr. na dlhšiu túru) a stratili ste sa predpokladám, že ste sa aspoň vybavili potrebnými pomôckami na orientáciu v lese. V prvom rade to je kompas alebo po novom mobil s GPS-kom (to by ste sa v podstate ani nemali stratiť). Samozrejme treba pamätať na orientáciu v noci a s tou vám môže výdatne pomôcť dobré svietidlo alebo binokulárne nočné videnie do lesa. Druhým vynikajúcim prístrojom, vďaka ktorému by ste dokonale videli aj v najhustejšom lese počas najtmavšej noci je termovízia. Termovízia odhalí všetko živé, čo vás v lese obklopuje a nič vás tak neprekvapí.

Užitočné nástroje a pomôcky

Pokiaľ vyrazíte do prírody na dlhší pochod mali by ste sa dôkladne vybaviť všetkým, čo by ste mohli potrebovať. V prvom rade je to nôž. Dobrý nožík vám neraz vynikajúco pomôže, či už pri výrobe ražňov, krájaní jedla, výrobe ďalších nástrojov z dreva a pod. Druhou dôležitou drobnosťou je zapaľovač, ktorým poľahky kedykoľvek založíte oheň. Výbornou pomôckou je tiež plechová nádobka, v ktorej si môžete prevariť vodu, ktorá nájdete v lese alebo uvariť nejaké jedlo. Taktiež sa vám zíde špagát na rôzne drobné opravy.

Chráňte seba a svoje zdravie

Pokiaľ sa už ocitnete v niekde v divočine a musíte sa z nej dostať, dbajte o to, aby ste sa hlavne vy sami udržali v poriadku, v dobrej koncídii a aby ste sa nezranili. Pri napredovaní pamätajte na príslovie „Pomaly ďalej zájdeš“ a držte sa ho. Vždy si dávajte pozor na to kam stúpate, aby ste si nevyvrtli členok alebo nespôsobili iné zranenie. S nehybnou alebo poranenou nohou sa vaše šance na záchranu môžu výrazne znížiť. Snažte sa tiež vyhýbať sa studenej vode, nenamočte si veci ani obuv, aby ste sa nepodchladili. Pokiaľ ste na plánovanej výprave, je dobré pribaliť si aj nejaké lekárske pomôcky ako sú obväzy a lieky. Najmä lieky na bolesť, horúčku a zápaly. Nezaškodia však ani rôzne výživový prípravky a vitamínové doplnky ako Celaskon, B-komplex, liečivé CBD alebo multivitamíny.