Úvod Automagazín PZP a havarijné poistenie

PZP a havarijné poistenie

272
0
ZDIEĽAŤ

V dnešnej dobe existuje množstvo poistných produktov a tak sa v nich viacerí strácajú. Čo sa týka motoristov, tak pre nich je aktuálne predovšetkým povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie cez uzavripzp.sk online. V čom je medzi týmito dvoma poisteniami rozdiel?

PZP vs. havarijné poistenie

V prvom rade ide o to, že jedno je povinné a musí ho mať zo zákona uzatvorené každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po slovenských cestách a druhý je komerčný produkt poisťovní na dobrovoľnej báze. Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú motorovým vozidlom je zákonné poistenie, ktoré musí mať majiteľ vozidla uzatvorené na každé auto či motorku. Toto poistenie kryje škody, ktoré vinník nehody spôsobí inému vodičovi. Poškodenie na vlastnom vozidle si môžete poistiť havarijne, inak si škodu uhradíte samy. Rozdiel  je určite aj v cene. Pri havarijnom poistení taktiež vstupuje pri tvorbe ceny za poistku viac faktorov ako je to pri PZP. Dôležité je aj to, že pri havarijnom poistení musíte rátať s istou výškou spoluúčasti. Čiže poisťovňa nepreplatí celú škodu, ale iba časť. Zato pri PZP môžete počítať s preplatením celej škody poškodenému, nebudete musieť platiť nič z vlastných prostriedkov.

Pokiaľ nechcete zbytočne platiť za havarijné poistenie, alebo si to proste nemôžete dovoliť, ale napriek tomu by ste mali radi svoje auto chránené, existuje ešte jedna možnosť. A tou sú pripoistenia k PZP.

Pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu

Poisťovne ponúkajú v rámci PZP poistiť si aj niektoré vybrané riziká. Vďaka tomu získate ochranu aj pre svoje auto. Ponuka pripoistení je rôzna a je to čisto dobrovoľné. Za určitý príplatok ale získate poistenie svojho vozidla a to bez toho, aby ste platili drahé havarijné poistenie. A čo všetko si teda môžete k PZP pripoistiť?

Pripoistenie čelného skla

Poistenie čelného skla by malo byť súčasťou povinného zmluvného poistenia, poisťovne však nárok na plnenie väčšinou neuznávali. Problematické bolo hlavne dokázať vinníka nehody. S pripoistením ale už problém mať nebudete. Poistné krytie nebýva veľmi vysoké, ale viac menej postačuje na výmenu čelného či iného skla na aute. Pripoistenie čelného skla je aj so spoluúčasťou.

Pripoistenie úrazu posádky

Pri tomto pripoistení si najprv pozorne preštudujte podmienky vášho PZP, pretože niektoré poisťovne ho majú zahrnuté už v základnom poistení. Niektoré poisťovne v rámci tohto pripoistenia chránia len vodiča vozidla, niektoré zase chránia celú posádku v prípade zranenia, trvalých následkov alebo smrti. Toto pripoistenie sa uzatvára bez spoluúčasti.

Pripoistenie stretu so zverou

Stret so zverou je na našich cestách pomerne bežný a pritom dokáže spôsobiť na vozidle vysokú škodu. Takže niektoré poisťovne ponúkajú možnosť pripoistiť si toto riziko v rámci PZP so spoluúčasťou.

Pripoistenie živlu

V súčasnosti sú bežné rôzne výkyvy počasia, ktoré prechádzajú až do extrémov. Vaše vozidlo tak môže byť ľahko poškodené pôsobením živlami. Medzi ne zaraďujeme povodne, záplavy, krupobitie, pád stromu, zemetrasenie, výbuch, požiar, víchrica, blesk, ale napr. aj pád lietadla. Pripoistenie sa uzatvára so spoluúčasťou.

Pripoistenie výtlku

Zlý stav vozovky, kto by to nepoznal. Mnohí vodiči sa sťažujú na deravé cesty. Horšie je, že nájazdom na väčší výtlk si môžete ľahko poškodiť svoje auto. Toto pripoistenie teda slúži na ochranu diskov a pneumatík. Uzatvára sa so spoluúčasťou.

Pripoistenie rozšírenej asistencie

V rámci PZP máte asistenčné služby zdarma. Niektoré vodiči však požadujú lepšie služby, týka sa to hlavne tých, ktorí auto využívajú denne a je súčasťou ich živobytia. Pripoistenie rozšírenej asistencie im môže napríklad zabezpečiť náhradné vozidlo v prípade poruchy alebo nehody, či lepšie služby pri nehode v zahraničí.

Pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia si teda premyslite, či sa vám neoplatí uzavrieť aj niektoré z pripoistení k PZP. Je jasné, že si za to budete musieť priplatiť, ale vyjde vás to určite lacnejšie ako havarijné poistenie. Aj pri pripoisteniach môžete využiť online kalkulačku na porovnanie cien. Môžete si tak nájsť lacné a dobré poistenie, ktoré v prípade potreby ochráni aj vaše vozidlo.