Úvod Financie a ekonomika Chcete si požičať? Ak sa nechcete dostať na mizinu, týchto 6 vecí...

Chcete si požičať? Ak sa nechcete dostať na mizinu, týchto 6 vecí by ste rozhodne nemali financovať cez úver

2105
0
ZDIEĽAŤ

V čase nízkych úrokov je ľahké podľahnúť vidine lacných peňazí prostredníctvom pôžičiek. Sú však veci, na ktoré by ste si ale rozhodne nemali požičiavať.

Kto by si nechcel dopriať nový mobilný telefón, exkluzívne hodinky alebo konečne ísť na zaslúženú dovolenku k moru? Ak na to máte, pokojne si všetky tieto veci užite. Ak však vaša peňaženka zíva prázdnotou a rozmýšľate, že by ste si na „trocha luxusu“ požičali, radšej sa zamyslite ešte raz.

Existujú dve základné ekonomické pravidlá: na životný štýl a veci, ktorých úžitková hodnota uplynie skôr, než splatnosť úveru, sa nepožičiava. Ideálne je, ak úver využijete iba na niečo trvalé a na niečo, čo nestratí hodnotu – napríklad nehnuteľnosť. Presným opakom je nasledovných 6 vecí, na ktoré by ste si určite nemali brať žiadne pôžičky :

1. Dovolenky, oslavy, svadba

Dovolenky, oslavy, ale napríklad aj svadba, to všetko sú ideálne príklady, na čo by ste si rozhodne nemali brať pôžičku. Radosť z týchto vecí pominie veľmi rýchlo a vám ostanú na krku dlhy, ktoré budú odčerpávať peniaze z rodinného rozpočtu ešte veľmi dlho.

Ak však trváte na tom, že nejaký ten oddych alebo oslavu určite musíte mať, potom plánujte skromne a tak, aby ste si nemuseli požičiavať. Rovnako tak svadba sa dá spraviť bez veľkých výdavkov – možno nebude taká okázalá a bude pozostávať len z obeda pre blízku rodinu, ale účel to splní.

2.Darčeky a luxusné predmety

Zabudnite na drahé šperky, parfumy, hodinky, kabelky, oblečenie alebo obuv. Ak na ne nemáte, požičať si na takýto účel je absolútne nerozumné. Zvoľte radšej cestu šetrenia alebo zvýšenia svojho príjmu privyrábaním si popri práci.

Rovnako tak darčeky pre známych či rodinu by nemali byť o drahej cenovke, ale najmä o tom, že na nich myslíte. Krásny darček sa dá kúpiť aj za pár €, prípadne ho môžete skúsiť vyrobiť – bude aspoň od srdca a uvidíte, že poteší ešte viac, ako niečo drahé a okázalé.

3. Auto

Požičiavať si na auto je tiež zlá investícia. Nedáva vám to žiaden zmysel? Vidíte všade reklamu na leasingy alebo spotrebné úvery, ktoré vám ponúkajú predajcovia a autobazáre? Oči vás neklamú, zato srdce by chcelo oklamať rozum.

Auto patrí medzi ten druh majetku, ktorý veľmi rýchlo stráca na cene. Kúpiť si nové auto znamená, že v priebehu prvých dvoch rokov stratíte 1/3 z jeho hodnoty. Požičať si, aby ste mohli prerobiť, je najnezmyselnejšia vec na svete. Bez ohľadu na to, čo vám budú tvrdiť v reklame.

4. Hazard

Tento prípad je skoro až tragický. Nielen, že hazard ničí mnohé rodiny po psychickej stránke, ide aj veľmi „do peňazí“. Ak ste sa dostali do takej situácie, že už si musíte požičať, mali by ste sa vážne zamyslieť nad svojim problémom.

V žiadnom prípade si nepožičiavajte na to, aby ste mohli stávkovať, podávať tikety, ísť do kasína alebo hrať online ruletu. Zabudnite na všetky tie nezmyselné reči, že sa na vás usmeje šťastie a všetko vyhráte naspäť. Jediný, na koho sa už usmialo šťastie, je prevádzkovateľ hazardnej hry.

5. Zbytočné vybavenie do domácnosti

Kto by nechcel mať doma nový plochý televízor, krásnu sedačku alebo veľkú manželskú vodnú posteľ? Každý. Každý, kto si to môže dovoliť. Ak si to dovoliť nemôžete a musíte si na to požičať, je to zlé znamenie.

Nehovoríme samozrejme o situácií, že sa vám náhle pokazila práčka a vy máte do výplaty ešte ďaleko. Samozrejme, v takejto situácii je možné si narýchlo na nečakané výdavky požičať. Dobrým príkladom je SMS pôžička, ktorá dokáže krátkodobo vykryť v prípade takýchto situácii nedostatok financií. Všetko ostatné je však príliš veľký luxus.

6. Vyplatenie dlhov za rodinu a známych

Posledná vec, na ktorú by ste si určite nemali požičať, je vyplatenie dlhov za niekoho iného. Aj keby vám to akokoľvek trhalo srdce, verte, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete do problémov aj vy. Dlhy by si mal každý riešiť sám, inak sa do budúcnosti nenaučí ich už nerobiť. Nedávajte nikomu ryby zadarmo, radšej mu dajte udicu!