Úvod Dom, byt a záhrada Stavba nízko energetického domu

Stavba nízko energetického domu

1219
0
ZDIEĽAŤ

Pojem nízko energetický dom sa skloňuje v spoločnosti čoraz častejšie. Rozumieme ním všetky budovy, ktoré sú vzhľadom na energetickú náročnosť úspornejšie v porovnaní s klasickou stavbou. Samotná stavba domu však nesie množstvo rizík, preto by sme nemali podceniť fázu prípravy,  ani fázu samotnej výstavby domu. Aby sa vám počas stavby nestalo, že nemáte možnosť porovnať skutočnosť s plánom, je dobré venovať dostatočný čas a úsilie projekčnej príprave. Následne vám odporúčame rozkresliť si dispozičné riešenie domu. Treba v ňom zohľadniť aj použitie stavebných materiálov. Nutné je myslieť aj na to, aby boli všetky prvky v reáli účelne umiestnené, týka sa to najmä napojenia na plyn, vodu a elektriku.

Dobré je, ak vám celý koncept nového bývania navrhne jeden človek, respektíve firma. Vyhnete sa tak neskorším nepríjemnostiam, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku neskoordinovania jednotlivých návrhov. Taktiež je vhodné, ak máte stavbyvedúceho, ktorý bude dôsledne dohliadať na proces výstavby a zaznamenávať jej priebeh. Odporúčame si dať stavbu aj poistiť. Ak chcete mať stavbu naozaj kvalitnú, odporúčame Vám investovať do kvalitných materiálov. Vyhnete sa prípadným neskorším reklamáciám a opravám. Podceniť by ste určite nemali výber kvalitnej hydroizolácie spodnej stavby (odporúčame použiť Siku), správne a dôsledné vykonanie tepelnej izolácie.

Dobré je zamerať sa aj na výber kvalitnej strešnej krytiny so zameraním na životnosť a estetickosť. Zabúdať netreba ani na výber vhodných okien. Tie sú dôležitou súčasťou nízko energetických domov. Najčastejšie ľudia siahajú po plastových alebo drevených oknách, pričom rozhoduje predovšetkým estetické cítenie a finančné možnosti. Pri samotnej stavbe by ste mali vykonať aj test vzduchotesností – Bloweer-door test. Vďaka tomu predídete strate tepla vetraním na prijateľnú mieru. Aj keď je vaším cieľom čo najviac ušetriť pri stavbe domu, pri výbere materiálu, ako aj firme, ktorá bude samotnú stavbu realizovať Vám šetriť neodporúčame. Vyhnete sa tak nekvalitnému domu, ktorý bude neskoršie potrebovať ďalšie investície na opravy.