Úvod Tlačové správy Spoločná izba pre súrodencov, áno či nie?

Spoločná izba pre súrodencov, áno či nie?

1842
0
ZDIEĽAŤ

Dilemou mnohých rodičov je aj to, či majú mať súrodenci spoločnú detskú izbu alebo nie. Ak áno, od akého veku? Odpovede na tieto otázky vôbec nie sú jednoduché, keďže každé dieťa je iné, inak sa vyvíja, má iné nároky a požiadavky, a teda aj názory rodičov sa rôznia. Tento problém nemusia riešiť akurát rodičia, ktorí nemajú v byte priestor pre dve detské izby. Možno sa vôbec nezamýšľajú nad tým, že to môže fungovať aj inak a jednoducho sa tejto situácii prispôsobia. Podobne sú na tom aj ich deti. Mnohí z vás ale túto možnosť majú, a preto sa snažia zistiť, čo je najlepšie.

Skúsme si spoločne zhrnúť pozitíva a negatíva, ktoré so sebou prináša spoločná detská izba, ale aj oddelená.

Spoločná izba = spoločné zážitky

Či už ide o deti rovnakého pohlavia alebo nie, spoločná izba prináša aj spoločné zážitky. Súrodenci tak majú možnosť lepšie sa spoznávať, dokážu sa lepšie zahrať, vymyslieť viac nových a zaujímavých vecí, ale i viac huncútstiev a rôznych vylomenín, čo však k detstvu už akosi prirodzene patrí. Hádky a malé bitky sú na dennom poriadku. Spoločné zdieľanie priestoru prináša súrodencom situácie, kedy sa musia podeliť, uskromniť, požičať si hračky, čo im však nijako nebráni v ich zdravom vývoji, práve naopak, pomôže im pripraviť sa na reálne situácie, kedy v živote nebudú môcť robiť všetko podľa seba, ale budú sa musieť prispôsobiť. V spoločnej izbe je častejšie poschodová detská posteľ než dve postele, a to najmä kvôli šetreniu miesta. V tom prípade, ak ide o menšie deti, na hornú posteľ je nutné pripevniť zábranu.

Nevýhodou môže byť pri menších deťoch spánkový režim. Pokiaľ deti cez deň spia, treba im prispôsobiť režim spánku, aby zaspávali naraz, no v niektorých prípadoch to v spoločnej izbe zaberie omnoho viac času a energie ako v oddelenej izbe. Je to však väčšinou len otázka času a deti si na seba v izbe zvyknú pri zaspávaní cez deň, ale aj v noci.

Oddelené detské izby

Výhodou oddelených izieb je, že deti majú viac priestoru. Detská posteľ a skriňa teda nemusia byť jediným nábytkom, ale je tu vytvorený priestor i na ďalšie skrinky, komody, kresielko, kuchynku, detský ponk, kartónový domček a podobné rozsiahlejšie hračky. Niektorí rodičia sa oddelenými izbami snažia vyhnúť hádkam medzi súrodencami, no bohužiaľ, týmto situáciu nevyriešia.

Ak sú deti v oddelených izbách, môže im časom začať chýbať prítomnosť súrodenca, pretože sa budú cítiť osamelí a smutní.

Čas na oddelené detské izby môže nastať v prípade detí opačného pohlavia v období puberty, kedy sa ich záujmy už pravdepodobne značne odlišujú a každé má záujem o vytvorenie si svojho priestoru podľa vlastných predstáv. K takejto situácii môže prísť i u dvoch dievčat alebo dvoch chlapcov, ale tiež k nej nemusí dôjsť vôbec a prítomnosť súrodenca v detskej izbe budú pokladať za samozrejmosť, ktorú sú pripravení akceptovať. Každopádne je to na dohode a kompromisoch medzi rodičmi a deťmi, no i súrodencami navzájom.

Zdroj: pluska.sk

Foto: detskapostel.com