Úvod Technika a Internet Metrický vs. imperiálny systém

Metrický vs. imperiálny systém

4606
0
ZDIEĽAŤ

Všetci sme sa už stretli s metrickým systémom. Ak vám to nič nehovorí, pomôže názov Medzinárodná sústava jednotiek, alebo sústava SI.

Patria sem fyzikálne jednotky ako meter, sekunda či kilogram. Spolu ich je sedem, teda tých základných. Patrí sem ešte ampér, kelvin, mól a kandela.

Hovorí vám však niečo imperiálny systém?

Imperiálne jednotky sú, narozdiel od metrických, nepravidelným štandardizovaným systémom. Kedysi sa používali vo Veľkej Británii, dnes sa využívajú len v USA, Kanade a v pár ďalších krajinách.

V USA sa napríklad nám známy metrický systém používa viacmenej iba vo vedeckej literatúre.

Metrické vs. imperiálne jednotky

Nakoľko jednotky sústavy SI poznáme, pozrieme sa na tie imperiálne.

Základnou imperiálnou jednotkou je palec (inch), ktorého veľkosť zodpovedá 2,54 centimetrom. Z neho sa odvodzujú ďalšie jednotky ako stopa (foot), yard, míľa a podobné.

Stopa má veľkosť 30,48 centimetrov, yard 0,9144 metrov a míľa 1,609344 kilometrov.

Zmätok v používaných jednotkách spôsobil stratu satelitu vo vesmíre

Keď jeden tím používa anglické jednotky ako stopy, palce a libry, a druhý tím jednotky metrickej sústavy, môže dôjsť k omylu. A ak sa to deje vo vesmíre, tak k fatálnemu.

V tomto prípade k omylu, ktorý stál 125 miliónov dolárov.

Tým, že neodhalili túto chybu v prenose informácií medzi riadiacim strediskom v Kalifornii a tímom pre riadenie letu v Koloráde, stratili vesmírnu sondu Mars Climate Orbiter. Zistili to až pri kontrole záznamov v laboratóriu tryskových pohonov.

Ako na to reagoval Edward Weiler z tímu pre výskum vesmíru NASA? „Pochybiť je ľudské. Tento problém nespôsobila technická závada, ale organizačná chyba. Je to pre nás poučením pre budúcnosť.”

Ak by vás zaujímali podrobnosti, na tomto odkaze si prečítate viac (v angličtine).

Sonda Mars Climate Orbiter – umelecké spracovanie, zdroj: wikipedia.org

Meranie teploty alebo „nie je nula ako nula“

V Európe sa na meranie teploty používajú prevažne stupne Celzia. V anglicky hovoriacich štátoch však používajú stupne Fahrenheita.

Počiatočná hodnota stupňov Celzia je 0 °C. Na stupnici Fahrenheita je to 32 °F.

Veľkosť jedného stupňa je teda rozdielny. 1 °F = 5/9 °C a 1 °C = 9/5 °F.

Teplotný rozdiel 1 °C sa rovná teplotnému rozdielu 1.8 °F.

Ako sa to teda prepočítava?

Ak si chceme prepočítať stupeň Celzia na stupeň Fahrenheita, platia nasledujúce vzorce.

°C = (°F – 32) x 5/9

°F = °C x 9/5 + 32

Pokiaľ nemáte priateľov, v krajinách, kde používajú stupnicu Fahrenheita, s ktorými by ste často preberali počasie, tak vás tento výpočet pravdepodobne trápiť nemusí. 🙂

Ak ale chcete mať prehľad o teplote a vlhkosti u vás doma (a je jedno, či v stupňoch Celzia alebo Fahrenheita), tak dnes už nájdete veľký výber domácich meteostaníc či teplomerov s vlhkomerom.

Využitie pri varení

Každý, kto už aspoň raz varil podľa receptu, vie, že nie všetko sa označuje v ml alebo l či dl.

Koľko je taký hrnček, čajová či polievková lyžica?

Jeden hrnček je 250 ml. Samozrejme môžete mať napísané napríklad aj ⅓ či ¼ hrnčeka. V takomto prípade treba zapojiť matematiku a troška počítať.

Čajová (prípadne kávová) lyžička je 5 ml a polievková je ako 4 čajové, teda 20 ml.

Ak si aj zoženiete recept bez rôznych lyžičiek či hrnčekov, stále to neznamená, že ste vyhrali. Aj 150 g masla či 2,5 dl mlieka môže byť problém. Na to však, našťastie, zostrojili pomocníkov do domácnosti, s ktorými to ide oveľa ľahšie.

Je kilogram stále kilogramom?

Fyzikálnu jednotku hmotnosti, kilogram, určite poznáte. Počuli ste už o librách? A teraz nemyslíme menu.

Libra je hmotnostná jednotka, ktorou inak označujeme hmotnosť 0,454 kg. Sama o sebe pochádza libra z Ríma, kde predstavovala niečo cez 327 g.

Čo sa týka kilogramu, ako jednotka hmotnosti je rovný hmotnosti medzinárodného prototypu kilogramu uloženého v Medzinárodnom úrade pre váhy a miery vo Francúzsku.

Zaujímavé je zistenie vedcov, ktorí merali rôzne kópie tohoto kilogramu a zistili, že dochádza k tzv. chudnutiu medzinárodného prototypu kilogramu. To nie je práve najlepšia správa vzhľadom na to, že od tejto jednotky sa definujú aj ďalšie jednotky.