Úvod Tlačové správy Ako si vybrať dobrú trampolínu

Ako si vybrať dobrú trampolínu

1529
0
ZDIEĽAŤ

V poslednom čase si môžeme všimnúť, že praktickým doplnkom mnohých záhrad sú aj trampolíny. Rodiny si plne uvedomujú ich dlhodobé výhody. Určite netreba zdôrazňovať, že nejde iba o produkt, ktorý má vytvoriť zábavu pre deti. Poznáme množstvo typov, ktoré si určite užijú aj dospelí. Vďaka trampolíne môžete dokonca začať chudnúť alebo zlepšiť funkciu vnútorných orgánov. Pokiaľ vás toto zariadenie po nejakom čase omrzí, pravdepodobne ste si nevybrali dobre. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že všetky modely vyzerajú rovnako, opak je pravdou.

Trampolína je ako máločo iné vhodná investície, ktorú do nej vložíte. Na trhu však výrazne cítiť rozdiely medzi ponukou jednotlivých výrobcov. Výber trampolíny môže byť časovo náročný a občas vedie do slepej uličky. Skúsme si preto zhrnúť niekoľko pravidiel, vďaka ktorým si vyberiete skutočne dobre. Je totiž nutné porovnať prioritné vlastnosti a uvedomiť si, čo vlastne hľadáte. Nemenej dôležitá je i bezpečnosť a životnosť trampolíny.  

Veľkosť, ktorá bude vyhovovať

Vyberať si môžete trampolíny v rôznych veľkostiach. Tradične sa klasifikujú do troch tried, a teda poznáme skupinu miniatúrnych, stredných a jumbo trampolín. Tie najmenšie slúžia iba pre jednu osobu a dosahujú priemer 1,5 m. Najväčšie môžu byť až o priemere viac ako 5 m. K dispozícií je tiež niekoľko tvarov. Obdĺžnikové sú využívané najmä pre gymnastiku, okrúhle sa považujú za najbežnejšie typy a môžu ich využívať aj amatéri. Štvorcové prevedenia sú podobné obdĺžnikovým, ale nie je možné na nich vykonať tak vysoké odrazy. Osemboké trampolíny sú rovnako vhodné pre umiestnenie na bežných rodinných záhradách. Ich rovné hrany umožňujú jednoduchšie skákanie a je možné odraziť sa vyššie ako pri okrúhlych modeloch. Čím viac pružín model má, tým bude skok vyšší. Tvar, ktorý si vyberiete, bude pravdepodobne súvisieť s priestorovými možnosťami záhrady, kde plánujete trampolínu umiestniť. V blízkosti by nemali byť žiadne stromy, ploty, elektrické vedenie, ale ani iné nebezpečné elementy.

Bezpečnosť nadovšetko!

Každý jeden z nás si chce určite vybrať spoľahlivú trampolínu. Ak si ale myslíte, že na trhu sú iba takéto kúsky, mýlite sa. Rám kvalitného produktu by mal byť z odolného kovu s hladkými zvarmi. Drsné plochy môžu zachytiť odev a v najlepšom prípade sa to skončí iba roztrhanými šatami. Hrany všetkých rúrok by mali byť tiež hladké a je snáď samozrejmé, že i bez hrdze. Dbajte i na to, aby boli pružiny zakryté krytmi, predídete tak napríklad zlomenine ruky, ale aj iným úrazom. Odborníci radia, že okrúhle trampolíny sú bezpečnejšie ako obdĺžnikové. Prečo? Obdĺžnikové majú totiž tendenciu vytvárať priestor pre vyššie skoky. Pokiaľ si ale potrpíte na adrenalín a extrémnejší zážitok, pokojne môžete zvoliť aj tento typ, ak si myslíte, že ukorigujete svoje skákanie. Obzvlášť ideálne sú aj kryty okolo trampolíny, ktoré sú zvyčajne zo sieťoviny. Pomáhajú udržať ľudí vo vnútri zariadenia a predchádzajú pádu. Je dobré, ak je sieť súčasťou zakúpeného modelu, pretože jej samostatná kúpa môže vyjsť oveľa viac.

trampolina

Hmotnostný limit

Toto je mimoriadne dôležitý bod. Ak totiž svoju trampolínu budete preťažovať, hrozí vážne nebezpečenstvo. Maximálne limity sú uvedené vždy priamo na výrobku, preto dobre zvážte, koľko osôb bude súčasne trampolínu využívať. No aj v prípade, že to bude iba jedna osoba, prehodnoťte jej individuálnu hmotnosť. 

Čo môže ovplyvniť životnosť trampolíny

Zvýšenú pozornosť venujte aj modelu rámu. Pozinkovaná oceľ ho dokáže chrániť proti korózií, čo zvyšuje celkovú životnosť produktu. Hrany s drsným povrchom nebývajú také odolné ako ich hladké varianty. Podceňovať netreba ani kvalitu čalúnenia, ktoré by malo byť rovnako odolné a hladké. Drsný povrch spôsobuje nepohodlnosť a môže dráždiť kožu pri skokoch. Najvhodnejším materiálom je zaiste Permatron vyrobený z polypropylénu, ktorý je odolný voči UV žiareniu, plesniam a vode. Medzi jeho prednosti patrí tiež vysoká pevnosť, čo garantuje roky bezproblémového využívania.

Dobré rady na záver

Kúpa trampolíny nie je iba o trampolíne, zvážte tiež obstaranie bezpečnostných doplnkov. Kryt proti pádu a zraneniu sme už spomínali, no je tu tiež rebrík, ktorý umožní najmä mladším deťom ľahší prístup k trampolíne. Súprava kotiev zase upevní a stabilizuje zariadenie k zemi. Ak plánujete využívať tento mimoriadne obľúbený produkt počas celého roka, mali by ste si zadovážiť všetky komponenty. Nikdy tiež nevyužívajte trampolínu v čase nepriaznivého počasia a v noci. Pri nastavovaní zariadenia postupujte vždy podľa návodu na obsluhu. Ak si na to netrúfate, najmite si radšej profesionála, pretože neodborná inštalácia môže mať katastrofálne následky. Trampolínu umiestnite na rovnej ploche, najlepšie priamo na miesto, ktoré je na to určené.

Skutočne kvalitné modely za neuveriteľne prijateľné ceny nájdete aj na webe najlacnejsietrampoliny.sk. Prajeme veľa zábavy.

Foto: © [creo77] / Dollar Photo Club, najlacnejsietrampoliny.sk